Inauguracyjna konferencja prasowa
Inauguracyjna konferencja prasowa projektu badawczego VIP 2030 odbyła się 25. czerwca br. w patio Centrum informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Lider Projektu VIP 2030, prof. dr hab. med. Wojciech Drygas, przedstawił założenia badania VIP 2030, a partnerzy z poszczególnych ośrodków (Kalisz: dr hab. n. med. i n. o zdr. Paulina Wojtyła-Buciora, Łódź: prof. dr hab. med. Magdalena Kwaśniewska i prof. dr hab. n. o zdr. Małgorzata Pikala, Poznań: dr hab. n. med. Arkadiusz Niklas) zaprezentowali informacje dotyczące skali zjawiska wielochorobowości, przebiegu badania, wstępnych wyników oraz licznych korzyści nie tylko naukowych, ale też zdrowotnych dla wylosowanych uczestników badania. Za chwilę bowiem ruszamy w teren.
Licznie zgromadzeni dziennikarze mieli okazję zdać dodatkowe pytania oraz przeprowadzić w kuluarach krótkie wywiady dopytując o szczegóły badania.

prof. dr hab. med. Wojciech Drygas
- prof. dr hab. med. Wojciech Drygas
- dr hab. n. med. i n. o zdr. Paulina Wojtyła-Buciora
- prof. dr hab. n. o zdr. Małgorzata Pikala
- prof. dr hab. med. Magdalena Kwaśniewska
- dr hab. n. med. Arkadiusz Niklas
Kolejne spotkanie robocze już za nami
Kolejne spotkanie robocze za nami: 9 maja 2025 roku w Warszawie odbyło się spotkanie łódzkiego ośrodka Projektu VIP 2030 z przedstawicielami firmy Research Collective – odpowiedzialnej za przeprowadzenie badań w terenie – w celu omówienia najważniejszych spraw organizacyjnych. Nowoczesne technologie umożliwiły nam również połączenie się zdalnie z przedstawicielami pozostałych dwóch ośrodków w Poznaniu i Kaliszu. Podczas spotkania mogliśmy wymienić się uwagami i ewentualnymi wątpliwościami, które pozwoliły dopracować narzędzie badawcze. Była również okazja by przekazać i zaprezentować przedstawicielom firmy Research Collective niezbędny sprzęt konieczny do badań fizykalnych. Kreatywna dyskusja zakończyła się wieloma ważnymi i cennymi wnioskami dotyczącymi realizacji badania w terenie. Cieszymy się, że mieliśmy okazję bliżej się poznać. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca zaowocuje unikalnym i niezwykle ważnym dla polskiego społeczeństwa badaniem.
Kolejne spotkanie projektowe już za nami
W trakcie ożywionych obrad toczących się w Łodzi 7. marca przedstawiciele wszystkich trzech ośrodków Projektu VIP2030 podsumowali dotychczasową realizację projektu oraz zadania, które w najbliższej przyszłości stoją przed nami. Staraliśmy się rozstrzygnąć pewne problematyczne kwestie, które pojawiły się w międzyczasie.
Niemało emocji wzbudziło zbliżające się badanie terenowe – nawet osoby z kierownictwa projektu wzięły udział w testowaniu poszczególnych elementów tego badania, co jest widoczne na zdjęciach. Dyskutowaliśmy o tym jak uczynić badanie terenowe najwygodniejszym dla naszych uczestników i na co zwrócić szczególną uwagę ankieterom podczas zbliżającego się szkolenia.
Dużo będzie się działo, ale dobra współpraca pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem!

W poniedziałek 10 lutego 2025 roku odbyło się spotkanie części łódzkiego zespołu Projektu VIP2030 (od lewej: Lider Projektu – prof. dr hab. med. Wojciech Drygas, Prof. dr hab. med. Magdalena Kwaśniewska, Prof. dr hab. med. Małgorzata Pikala, dr n. ekon. Witold Śmigielski, dr n. o zdrowiu Elżbieta Dziankowska-Zaborszczyk, dr n. o zdrowiu Beata Ciabiada-Bryła). Mimo, że praca intensywna to atmosfera jak zwykle radosna!

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych od Agencji Badań Medycznych.
Projekt realizowany w ramach Konkursu: Konkurs otwarty na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości. Numer konkursu ABM /2023/3
Numer projektu: 2023/ABM/03/00015.
Dofinansowanie: 20 329 656,00 PLN.
Całkowita wartość projektu: 20 329 656,00 PLN.